Adblue – czy w 2022 będzie nadal powszechnie używany?

Od pewnego czasu, pojazdy, które trafią na rynek Unii Europejskiej muszą spełniać normę Euro 6. Norma ta zakłada zmniejszenie wydzielania tlenków azotu oraz cząstek stałych przez silniki. Najnowsze przepisy w szczególności dotkną silniki diesla. Wytwórcy pojazdów osobowych zostali zmuszeni do modyfikacji układów oczyszczania spalin. Niektóre modele musiały zostać wyposażone w katalizator SCR z dodatkiem środka redukcyjnego Adblue. Roztwór Adblue jest bardzo istotny zwłaszcza dla prawidłowego funkcjonowania najnowocześniejszych silników diesla. Zazwyczaj Adblue dolewany sporadycznie, ale jego brak w przypadku niektórych samochodów może całkowicie uniemożliwić jazdę. Kiedy zabraknie tego płynu, silnik zostanie przełączony w tryb awaryjny i nie da się go uruchomić. Niestety, obecnie są duże problemy z kupnem tego roztworu, a co więcej jego cena jest bardzo wysoka.

Czym jest Adblue?

Roztwór Adblue służy do zmniejszenia emisji tlenków azotu szczególnie w silnikach wysokoprężnych. Używany jest w pojazdach z silnikiem diesla wyposażonych w katalizator SCR, który oczyszcza spaliny. Dzięki temu silniki spełniają rygorystyczną normę Euro 6. Z czego składa się Adblue? Jest to mieszanina wody destylowanej (67,5 %) także mocznika (32,5 %). Należy wspomnieć, że płyn Adblue w samochodach ciężarowych używany jest już od dłuższego czasu, natomiast w przypadku pojazdów osobowych wykorzystuje się go od kiedy w życie weszła norma emisji spalin Euro 6. Prognozuje się, że w przyszłości udział pojazdów posiadających zbiornik na adblue – https://tango-oil.pl/kategoria/zbiorniki-na-adblue/ mocno wzrośnie przez ciągłe zaostrzanie norm emisji. Warto pamiętać, że Adblue nie jest dodatkiem do paliwa, ale środkiem, który miesza się ze spalinami. Pojazdy wyposażone są w osobny zbiornik na ten płyn z wlewem najczęściej zlokalizowanym obok wlewu oleju napędowego (w niektórych modelach jest on pod klapą bagażnika lub pod maską).

Dlaczego w ostatnim czasie notuje duży wzrost cen środka Adblue?

Należy mieć na uwadze, że skład roztworu Adblue jest bez wyjątku niezmienny bez względu na markę. Najtańsza opcja to zatankowanie go z dystrybutora na stacji paliw. Niestety, dotyczy to głównie samochodów ciężarowych. Dla pojazdów osobowych zalecane są płyny pakowane w kilkulitrowych kanistrach. Ostatnio przez wzgląd na rosnące ceny gazu, ceny Adblue również bardzo wzrosły. Z jakiego powodu tak się dzieje? Do wytworzenia tej substancji wykorzystuje się wodę destylowaną, a także półprodukt jakim jest amoniak, który otrzymywany jest z gazu ziemnego. Cena tego płynu wzrosła aż o 100 %. Skok cen odczują zwłaszcza kierowcy ciężarówek jeżdżących wiele kilometrów, gdyż zużywa ona każdego miesiąca około 350 – 400 litrów. Można powiedzieć, że pojazd osobowy wykorzystuje około 1,5 litra płynu na 1000 kilometrów,  co w przypadku ceny 3,49 zł/l nie jest wygórowanym wydatkiem. Mimo tego kierowcy samochodów osobowych robią zapasy Adblue ponieważ obawiają się problemów z dostępnością. Warto pamiętać, że silniki wysokoprężne wykorzystujące ten środek nie mogą bez niego być w ogóle uruchomione.

Kłopoty z kupnem płynu Adblue

Konsekwencją znacznych podwyżek cen gazu jest też kłopot z dostępnością Adblue. Co więcej kilku europejskich producentów ograniczyło produkcję amoniaku. Jest to naprawdę duży kłopot zwłaszcza dla firm zajmujących się transportem, które potrzebują znacznych ilości Adblue do swoich samochodów. Oprócz tego, że ceny dużo wzrosły, to płyn kupić można tylko na wybranych stacjach paliwowych, a zapotrzebowanie na niego jest bardzo duże. Część pojazdów ciężarowych w Niemczech nie może jeździć przez niedobory Adblue. Pomimo tego główny wytwórca Adblue w Polsce zapewnia, że nie planuje ograniczeń produkcji, ale ceny roztworu nadal mogą bardzo wzrastać. Żeby nie wystąpiły problemy z dostępnością w kraju zmniejszył on eksport tego produktu o 20 %.

Jak często należy uzupełniać płyn Adblue? 

Adblue jest płynem wykorzystywanym niemal w każdej ciężarówce, a także w silnikach diesla najnowszej generacji. Jego najważniejszym przeznaczeniem jest ochrona środowiska. Przez wzgląd na rosnące ceny i kłopoty z dostępnością, warto wspomnieć na jak długo starcza ten środek. Na szczęście płyn ten nie trzeba dolewać tak często jak oleju napędowego. Oczywiście jego wykorzystanie zależy od rodzaju silnika i sposobu jazdy. Szacuje się, że 1 – 1,5 litra wystarczy na przejechanie 1000 km pojazdem osobowym. Zbiornik na Adblue w takich pojazdach może pomieścić kilkanaście litrów środka. Specjaliści proponują, żeby co 10 000 km wlać 10 litrów tego płynu. Jak widać nie jest to zbytnio kłopotliwy wynalazek, mimo to ma duży wpływ na ochronę środowiska, oraz oszczędności przy zużywaniu oleju napędowego.