Czy wiesz Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem (nazywana też ubytkową) stanowi obecnie jedną z powszechniej stosowanych metod przygotowywania półproduktów potrzebnych przy wytwarzaniu : silników, maszyn jak również pojazdów. Przy obróbce stosuje się narzędzia takie, jak: tokarka, frezarka, wiertarka, szlifierka lub maszyny CNC.

Założeniem przewodnim metody obróbki skrawaniem jest pozbycie się ponadprogramowych ilości tworzywa przy użyciu ostrzy lub dłut. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie określonej formy w określonych rozmiarach . Współczesne prace dzieją się przy pomocy technologii komputerowych , które gwarantują precyzję oraz dużą dokładność wykonywanych czynności.

Bardzo dokładnego kształtowania przy zastosowaniu obróbki ubytkowej potrzebują głównie : metale, tworzywa sztuczne, szkło, drewno oraz kamień. Technologia ta znajduje więc duże zastosowanie głównie w branży elektronicznej, energetycznej, medycznej, motoryzacyjnej i lotniczej, ale też w szeroko ujętych gałęziach przemysłu. Obrabiać skrawając daje się pojedyncze elementy, ale także całe ich serie. Mogą one przybierać różną wygląd i wielkość.

Tekst powstał w opraciu o materiały ze strony firmy Masz-ZAP.

Co musisz wiedzieć o obróbce skrawaniem?

By kawałki materiału zmieniły się w realne kształty, należy je ukształtować. Jedną z metod jest odlewanie kształtów w formie. Jednak aby zyskać wysoką precyzję, powinno się skorzystać z bardzo złożonych metod odlewania, a i tak odlaną formę należy poddać obróbce do ostatecznego wyglądu, usuwając nadmiar materiału w postaci nadlewów.

Inną opcją jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona postępowa technologia umożliwia bardzo skrupulatną obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją stosować też przy obróbce drewna, szkła, kamienia a nawet tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem mamy ogromną dokładność wycinania, jak też powtarzalność kształtów. Dziś opowiemy ci więcej o jakże popularnej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Zwięźle ujmując, obróbka skrawaniem jest to usuwanie niepotrzebnego materiału, aż do pozyskania pożądanej formy. Ta technika obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, że aby otrzymać dany kształt należy kolejno redukować warstwy niepotrzebnego materiału, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać z użyciem narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednak najnowszym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej wydajne niż znane metody, lecz także umożliwiają dużo większą automatyzację procesu. Ich mocną stroną jest dokładność, z jaką wycinają kształt. Dzięki odpowiedniemu programowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o złożonych kształtach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

maszyna cnc

Metody obróbki skrawaniem – podział

Rozróżniamy kilka technik obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na nadawaniu kształtu obrabianego przedmiotu za pomocą ruchu jedynie jednego elementu noża. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym wypadku kształt jest tworzony dzięki odwzorowaniu w materiale obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Kształt noża warunkuje w ten sposób kształt przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie podanej techniki sprawia, iż narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur formy powstaje więc dzięki zazębieniu się przestrzeni przedmiotu z narzędziem. Jednakże jest to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko stosowane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zwykle dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw i przygotowanie bryły do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na tępo i maksymalizację produktywności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to zasadniczy etap podczas obróbki skrawaniem. W czasie frezowania na tym etapie zyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten krok bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest również wygładzana a także dopieszczone są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.