Ile spala mój samochód?

Nabywając auto dla większości osób istotne jest jak duże jest spalanie. Jest to bezsprzecznie ważny bodziec, dlatego że benzyna do najtańszych nie należy i najczęściej na stacji paliw zostawiamy naprawdę dużo pieniędzy. Od czego więc zależy spalanie pojazdu i czy można zrobić coś, aby było mniejsze?

Skąd wiedzieć jakie jest spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najprostszą techniką jest wzięcie tej informacji z czytnika, który jest w prawie każdym dzisiejszym pojeździe. Należy mimo wszystko pamiętać, że dane te są przybliżone i nie koniecznie wyświetlana wartość będzie właściwa. Miarodajną, ale wymagającą czasu techniką, jest zmierzenie tego samemu. W tym celu na początku należy wlać paliwa do pełna i zapisać jaki był przebieg, a kolejno wyjeździć całe paliwo i jeszcze raz napełnić bak. Mając wiedzę jak wiele km udało nam się przejechać na pełnym baku oraz widząc ile paliwa udało się wlać do pełna, możemy w szybki sposób wyliczyć spalanie. W takiej sytuacji trzeba podzielić ilość wykorzystanego paliwa – czyli to, ile go wlaliśmy do pełna – przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania i pomnożyć razy 100. Tym sposobem zobaczymy średnie spalanie naszego auta na przejechanym dystansie. Oczywiście należy mieć świadomość, że zupełnie inna wartość pokaże się jeśli całą trasę pokonaliśmy ekspresówkami, a inne spalanie będzie jeżeli poruszaliśmy się w zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Wysokie spalanie samochodu może powodować kilka różniących się od siebie rzeczy. Bardzo często są to usterki techniczne samochodu. Przykładowo źle pracujący termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a co za tym idzie zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może być większe aż o 30%. Następnym elementem, którego brak sprawności podnosi spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie działają poprawnie to silnik nie pracuje równo, w konsekwencji paliwo nie jest dobrze dawkowane i może znacząco zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Za niskie ciśnienie w nich często przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa. Powinno się więc myśleć o takim drobiazgu. Mocno oczywistym czynnikiem, a jednak nie wszyscy o tym wiedzą, jest coroczne zmienianie oleju, filtrów i dbanie o świece zapłonowe. 

Poza usterkami pojazdu, na to jak duże jest spalanie wpływ ma nasza jazda. Auto pali o wiele więcej w trakcie gwałtownej jazdy, a także podczas stania w korku.

Jak wpłynąć na spalanie samochodu?

Po pierwsze warto nie zapominać o zmianie biegów na czas. Nie powinno się gwałtownie ruszać i jechać na pierwszym biegu dopóki nie osiągnie się 30 km/h. Bezsprzecznie lepiej pod względem oszczędności jest wrzucać kolejne biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Gwałtowne przyspieszanie oraz hamowanie nie jest korzystne kiedy chodzi o spalanie auta. Kolejnym ważnym czynnikiem jest obciążenie auta. Dużo mniejsze spalanie jest, jeśli poruszą się nim tylko jedna osoba. Należy więc nie przewozić w samochodzie przedmiotów, które nie są nam potrzebne. Jeżeli zależy nam na jak najmniejszym spalaniu to trzeba zrezygnować z podgrzewanych foteli i mocno włączonej klimatyzacji, gdyż zużywają one prąd, a to oczywiście wpływa na ilość spalanego paliwa.