Najsuteczniejsze metody na hydroizolację piwnicy

Piwnica ze względu na swoje umiejscowienie poniżej poziomu gruntu jest bardzo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są właściwie zabezpieczone przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i zawilgoceniem posadzki. Żeby temu zapobiec stosuje się hydroizolacje w Warszawie. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zagadnieniem stosunkowo prostym w porównaniu do zabezpieczenia ścian fundamentowych. Niestety, związane jest to z przeprowadzeniem bardzo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych sytuacjach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów dopiero budowanych. Dlatego dobrze taką izolację zrobić w czasie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odkryte. Najczęściej hydroizolację ścian piwnicy robi się papą albo masą bitumiczną. Są to skuteczne sposoby zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do wnętrz piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Czy warto wykonać izolację piwnicy?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację fundamentów. Z tego powodu jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i trzeba odkopać ściany fundamentowe, co jest wyjątkowo drogie. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z na pewno niezbędna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z wyjątkowo łatwo znajduje najmniejsze szczeliny, aby dostać się do środka piwnicy. W dłuższej perspektywie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, oraz pleśni. Z tego powodu już na etapie budowy domu trzeba zadbać o skuteczną i dokładną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, aby surowce użyte do zabezpieczenia były doskonałej jakości, gdyż potencjalne modyfikacje czy wymiany mogą być bardzo skomplikowane. Trzeba także wziąć pod uwagę typ gruntu na jakim posadowiony jest dom. Jeśli chodzi o pisaki sytuacja nie jest skomplikowana, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez kilka miesięcy. Z tego powodu przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi zazwyczaj znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale często oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Materiały stosowane w hydroizolacji piwnicy

Ważna jest odpowiednia jakość surowców z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow najczęściej się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przeznaczone do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, ponieważ charakteryzują się większą wytrzymałością. Należy pamiętać, że tego typu maty nietrudno pękają podczas zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych najczęściej używa się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne może okazać się wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są sposoby izolacji piwnicy? 

W sytuacji budynków z piwnicami, izolacja fundamentów pozwala na zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Dlatego należy przypilnować, żeby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed powstaniem fundamentów trzeba ochronić je przed podciąganiem wody z gruntu. W tym celu stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po zakończeniu tego etapu należy rozpocząć dalsze prace.
  • Drenaż – wykonanie drenażu potrzebne jest w sytuacji niektórych typów gruntów i konstrukcji budynków. Na ściany fundamentowe często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu fundamentów warto odczekać nawet kilka miesięcy, żeby materiał dobrze wysechł. Istotne jest, aby w takim wypadku z nakładaniem następnych warstw izolacji zbytnio się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już fundamenty dobrze wyschną, ich powierzchnię trzeba dobrze oczyścić. Następnym krokiem jest położenie tynku, a następnie warstwy hydroizolacyjnej. Jeśli budynek jest podpiwniczony opłaca się położyć również izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów szczególnie w przypadku domów posiadających piwnicę jest wyjątkowo istotnym etapem. Pozwoli w dłuższej perspektywie zapobiec problemom związanym z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych poprawek w zabezpieczeniu fundamentów.