Nie rozumiesz nowych przepisów związanych z Nowym Ładem? Zapraszamy do lektury

O modyfikacjach w przepisach w związku z wejściem od zeszłego miesiąca Nowego Ładu mówi się od dawna. Niestety dopiero kiedy wszystko wystartowało okazało się jak wiele mankamentów posiada. Na samym początku mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i sporo pracowników cieszyło się na wejście tych przepisów. W styczniu, kiedy pojawiły się pierwsze wypłaty wyszło jednak, że ogromna ilość osób nie tylko nie nie ma większych wypłat, ale niestety dużo traci. Księgowa w krakowie oraz w innym miejscowościach ma problemy, żeby dobrze wyjaśnić klientom jakie są zmiany i czy powinni składać przez to jakieś dokumenty. Sprawdźmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i co planuje w związku z tym nasz Rząd.

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Polskiego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co będzie, jeśli w danym roku pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Wychodzi na to, że wtedy pracownik będzie zmuszony zwrócić ogromną ilość pieniędzy do Skarbówki przy następnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że osoby będący na etacie nie wiedzą, czy mają składać oświadczenie, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Nowym Ładzie, może liczyć na wynagrodzenie szkód. Skarbówka jednak twierdzi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy w dalszym ciągu nie wiedzą co robić. Pamiętajcie, że jedną z lepszych rzeczy, jakie możecie zrobić, jest pójście do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością postarają się Wam doskonale doradzić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Co z przedsiębiorcami w Polskim Ładzie?

Jeszcze zanim został wprowadzony Polski Ład można było usłyszeć, że osoby, które prowadzą spółki albo jednoosobowe działalności gospodarcze mają nieatrakcyjne warunki przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Teraz Nowy Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy nie będą mogli spokojnie sprzedać wykupionego z leasingu samochodu wcześniej niż po 6 latach. W przeciwnym przypadku niezbędne będzie rozliczenie tego w PIT. Do tej pory czas ten wynosił 6 miesięcy. Drugą istotną i niesamowicie negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że oczywiście przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Znowu udowadnia to, że są oni w dużo gorszej sytuacji niż osoby pracujące na etacie.

Najbardziej nieprzemyślana reforma podatkowa w Polsce

Eksperci w prawie podatkowym uważają, że tak duża zmiana w podatkach powinna być zdecydowanie bardziej i rozsądniej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W minionym roku usłyszeć można było, że dzięki temu większość osób zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, prawda jednak pokazała coś całkowicie innego. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują kilkadziesiąt zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Poza tym tracą nie tylko osoby, które wchodzą w 2 próg podatkowy, ale też osoby, które samotnie wychowują dzieci. Jest to dla nich ogromny cios, o czym nikt nie wspomniał nawet przez moment. Nie jest również nowością, że w dużo gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeśli macie kłopot z obliczeniem czy rozliczać się przez ryczałt, czy podatek liniowy, albo nie wiecie z czym wiążą się nowe regulacje to spróbujcie skorzystać z usług księgowej w Krakowie. Biura księgowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i przedstawiają najlepsze opcje dla zainteresowanych.