Restauracja historycznych samochodów – na co trzeba zwrócić uwagę?

Myślałeś kiedyś dlaczego niektóre samochody jeżdżą na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. klasyki. Opcja posiadania charakterystycznych, żółtych tablic przysługuje starszym samochodom(ów), których produkcję wstrzymano przed laty. Zabytkowy samochód to również inwestycja i sposób gromadzenia kapitału przez ludzi. Cały czas zwiększa się liczba osób kolekcjonujących stare pojazdy i inwestujących w nich swoje aktywa. Aby samochód przedstawiał odpowiednią wartość, ważne jest aby był w dobrym stanie – sprawny, z oryginalnymi elementami. Przywrócenie samochodu do ładu to sprawa dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Właściwie odświeżony samochód można potem z dumą wystawiać na zdobywających popularność targach, zlotach czy pokazach dedykowanych klasykom.

Które samochody są klasykami?

Żeby samochód mógł zostać wpisany na listę zabytków, musi on spełniać pewne wymagania. Po pierwsze musiało minąć co najmniej 25 lat od momentu jego produkcji. Z kolei od daty całkowitego zakończenia produkcji określonego auta musi upłynąć co najmniej 15 lat. Ponadto co najmniej 75% części takiego pojazdu musi być oryginalnych. Po spełnieniu odpowiednich wymogów formalnych ma miejsce rozpatrzenie wniosku przez właściwy(ą) instytucję: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu korzystnej opinii eksperta, pojazd otrzymuje status klasyka. Trzeba pamiętać, że zabytkowe auta potrzebują odpowiedniej opieki. W związku z tym renowacja starych samochodów zyskuje coraz  większe zainteresowanie ze strony konsumentów. Zapotrzebowanie na wyszkolone w klasykach warsztaty stale się zwiększa. Jakimi konkretnie usługami zajmują się fachowcy od zabytkowych aut? 

Przykładowe działania restauracyjne

Bycie właścicielem klasycznego pojazdu to nie jedynie prestiż, ale też zobowiązania. Naprawa tego typu auta odbywa się po uprzednim kontakcie z konserwatorem. Wszystkie prace odbywające się przy aucie lub wymiana jego elementów wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Z powodu ich wiek(u), często bywa dużo do naprawy przy tego typu samochodach, sprawia to, że potrzeba czekania na opinię konserwatora jest czasem mało komfortowa. Do najczęściej stosowanych usług związanych z rewitalizacją i konserwacją aut zaliczamy:

  • Naprawy blacharskie – czas odciska swoje piętno na autach, lakier wielu z nich przez lata pokryła rdza. Pozbywanie się korozji, czyszczenie i renowacja elementów stanowią podstawowe prace upiększające klasyki. Czasem, z powodu braku dojścia do oryginalnych części, jedynym wyjściem jest stworzenie ich we własnym zakresie według opracowanych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce samochodu. To często dla tego dźwięku fani motoryzacji inwestują w starsze samochody. Obowiązek naprawy silnika może wiązać się z różnymi konsekwencjami – kosmetycznymi zmianami ale także ze skomplikowanymi remontami kapitalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – specjaliści postarają się aby samochód prezentował się świeżo także w środku. Remonty wnętrz, obicia foteli, prace tapicerskie – można powiedzieć, że jedynym ograniczeniem w tej sytuacji może być fantazja klienta. Albo wymogi kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia auta – następną z podstawowych usług oferowanych przez specjalistów jest możliwość remontu wyposażenia auta. Dotyczy to wszystkich elementów auta – zawieszenia, radia, klimatyzacji itp
  • Całościowe odnawianie – istnieją garaże, które zajmują się całkowitą odnową starszych samochodów. Proces ten jest bardzo żmudny i pracochłonny, jednak efekty pracy mechaników często zwalają z nóg. Auto po całościowej renowacji często prezentuje się lepiej niż w czasach produkcji.

Komu należy przeprowadzić renowację

Zabytkowe auto – jeśli ma służyć przez długi czas, a co za tym idzie zyskiwać na wartości, musi mieć zapewnioną opiekę na przyzwoitym poziomie. Najlepiej powierzyć samochód fachowcom. Ze wzrostem zainteresowania starszych(ymi) modeli(ami), rynek mechaników koncentrujących się na starszych autach wzrasta. W odniesieniu do tego warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami okolicznych ekspertów. Produkcji części samochodów zaniechano lata wstecz, a zatem ceny i dostępność części wymiennych mogą się znacznie różnić. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to autorskie odpowiedzi i odpowiednie kontakty.