Szczotki techniczne – rodzaje oraz do czego są wykorzystywane

Gdzie i jak użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża część produktów, w której znajdują się rozwiązania przeznaczone do wykonywania wielu zadań w przeróżnych specjalnościach i przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe stosuje się jako komponenty narzędzi a także linii produkcyjnych, do sprzątania zanieczyszczeń, nanoszenia wszelkiego rodzaju substancji, ale także jako zabezpieczeń usprawniających pozycjonowanie i transportowanie używanych przy produkcji towarów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej powierzchnię a także używa się je jako moduły spajające. Szczotki przemysłowe są niezbędne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Stosuje się je także w zamiatarkach przeznaczonych do utrzymania czystości wielkich powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, a także wnętrz obiektów biurowych czy handlowych, lecz również większych obszarów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe używa się nie tylko do sprzątania pozostałości po konkretnych procesach technologicznych, na przykład zamiatania wiórów, trocin czy kurzu, jak również do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą sprzyjać w usuwaniu ostrych krawędzi oraz zadziorów, zdejmowaniu powłok farb.

Typy szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, materiałem skonstruowania, ziarnistością a także siłą ścierania.

 Dobór odpowiedniej szczotki jest zależny głównie od potrzeb i specyfiki przeprowadzanych prac. Do najistotniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a przede wszystkim ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd też jej nazwa. Umożliwia dojście do miejsc trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe nie są w stanie. Szczotki tarczowe druciane wykonane są z druta stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. W zależności do użytej stali oraz grubości drutu przeznaczone są do różnych materiałów.
  • szczotki walcowe – to specyficzny typ szczotek przemysłowych instalowany w maszynach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych  przykładowo w urządzeniach sprzątających między innymi dywany czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do czyszczenia twardych powierzchni o sporych, uciążliwych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – dedykowane są do czyszczenia trudno osiągalnych miejsc a także powierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, iż powierzchnia ich obudowy jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego typu są używane do mycia i czyszczenia, oraz obróbki powierzchni czy też nakładania na nie powłok z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się specyficzną konstrukcją, ponieważ włosie jest w nich ułożone w rzędzie. Szczotki listwowe dość często wykorzystuje się jako uszczelnienia, na przykład wzdłuż boków drzwi. Są także stosowane jako podzespoły linii transportowych zarówno do odpowiedniego pozycjonowania, a także uszczelniania w trakcie wykonywania kolejnych kroków obróbki, a także czyszczenia samego narzędzia oraz transportowanych elementów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które zazwyczaj używane do transportu wielorakich wyrobów przemieszczanych na liniach produkcyjnych. Włosie nabijane jest w elementach montowanych do przenośników taśmowych – głównie pasowych ewentualnie płytkowych. Szczotki mogą w takich sytuacjach trzymać przemieszczany obiekt w wyznaczonym ułożeniu ewentualnie chronić go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie umieszczane na płaskich korpusach o jakimkolwiek kształcie, zazwyczaj prostokątnych. Używa się je zazwyczaj jako podkładek, na których przechowywane są niezwykle czułe na uraz materiały albo przedmioty, które zostały wcześniej poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.