Urządzenia do obróbki drutu

Sporo gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny element w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po produkcję mebli, aż do robienia różnego rodzaju konstrukcji. Cechuje się on sporą wytrzymałością i małą średnicą. Mimo wszystko przed wykorzystaniem, należy oddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne maszyny mogą wyprodukować również kwadratowe, czy skręcone. W zależności od potrzeb może też wybrać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie używanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Żeby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Niezbędne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?

Maszyny do obróbki drutu – zgrzewarka

Bez wątpienia wszystkie maszyny przeznaczone do obróbki drutu powinny mieć właściwe certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy za pomocą prądu stałego lub zmiennego. Skutkiem tego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i wielkościach. Przy użyciu zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w specjalistycznych liniach produkcyjnych ponieważ jest to stosunkowo spora maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Nawijarka jako jedno z urządzeń potrzebnych do obróbki drutu

Kolejnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, albo inaczej mówiąc szpularka. Współczesne szpularki do drutu umożliwiają zautomatyzowanie procesu i precyzję. Wszystkie czynności wykonywane przez urządzenie są dokładnie zaprogramowane. Jak sama nazwa wskazuje nawijarka do drutu służy do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, aby zwoje były o wymaganej wadze. Zwoje wykorzystywane są głównie do związywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania składa się z następujących po sobie etapów:

  1. przytwierdzenie drutu do szpuli na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie ukończonego zwoju.

Urządzenie przeznaczone głównie do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Do czego służy prościarka drutu?

Jednym z licznych urządzeń wykorzystywanych przy obróbce drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest wyprostowanie drutu z kłębu bez względu na jego średnicę – odpowiedniej jakości prościarka poradzi sobie prawie z każdą. Kiedy niezbędne jest wyprostowanie drutu przy użyciu prościarki? Takim przykładem jest instalacja odgromowa. Często surowiec w postaci drutu dostarczany jest w kłębach. Żeby instalacja odgromowa odpowiednio spełniała swoje zadanie należy ten drut wyprostować. Wcześniej wykonywano to ręcznie poprzez rozciąganie, ale powodowało to uszkodzenia drutu. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale przyczyniały się do powstawania korozji. W takiej sytuacji niezastąpiona okazała się prościarka, a także rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą naprostować go z niezwykłą precyzją bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces zazwyczaj odbywa się automatycznie, obsługa maszyny sprowadza się jedynie do jej kontroli, oraz wyregulowania mechanizmów. Na rynku dostępne są także prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego prostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Obróbka drutu – pozostałe maszyny

Z pewnością jest wiele innych urządzeń, które są używane przy obróbce drutu. Metody ich funkcjonowania zależą od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim urządzeniem niewątpliwie są giętarki. Są to maszyny robione na specjalne zamówienie kupującego. Przeznaczone są one do zginania siatek panelowych, czy górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie maszyny działają tak jak prasa, która zgina materiał na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich nietypowych maszyn są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do redukcji średnicy drutu poprzez jego gniecenie. Zazwyczaj taki drut wykorzystywany jest w górnictwie i do produkcji krat pomostowych. Ze względu na jego nietypowe wykorzystanie, jest to maszyna robiona jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, z tego powodu wymyślono tak wiele urządzeń służących jego obróbce. Zazwyczaj są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie używany. Należy pamiętać, że takie maszyny są dużych rozmiarów i tylko specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.